ŚWIĘTO DEMOKRACJI W GIMNAZJUM PDF Drukuj Email
czwartek, 06 października 2016 15:28

30 września 2016 roku w naszej szkole  - Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie, przeprowadziliśmy wybory do władz Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum.

W tym roku wybory miały szczególny charakter. Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej „Samorządy mają głos”. Projekt ten jest objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

 

 

W celu wyłonienia członków prezydium SU Gimnazjum podjęliśmy wraz z uczniami szereg działań:

  • na plenarnym zebraniu członków samorządów klasowych, które odbyło się 13 września 2016 roku, uczniowie wytypowali 5 kandydatów na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum (Weronika Szymańska- kl. IIID, Zuzanna Bąk  - kl. IIA, Julia Ślęzak kl. IB, Paweł Skoczylas kl. IA, Kacper Borecki kl. IA) oraz wybrali członków komitetów wyborczych;
  • wspólnie z uczniami przeczytaliśmy Ordynację Wyborczą, która jest zamieszczona w Regulaminie Samorządu Uczniowskiego;
  • komitety wyborcze zorganizowały kampanie wyborcze - opracowano programy wyborcze, ulotki informacyjne, hasła wyborcze, przygotowano plakaty prezentujące sylwetki kandydatów;
  • komisja wyborcza przygotowała karty do głosowania, listy wyborców, przygotowała lokal wyborczy oraz zapewniła sprawną organizację samego głosowania;
  • po głosowaniu  komisja przystąpiła do liczenia głosów i ogłosiła wynik.

Oficjalne wyniki głosowania przedstawił przewodniczący Komisji Wyborczej SU.

Przewodniczącą SU Gimnazjum została JULIA ŚLĘZAK, zastępcą WERONIKA SZYMAŃSKA. Gratulujemy!

Szkolne wybory okazały się doskonałą szkołą demokracji, która rozbudziła postawę obywatelską i poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne. Mamy nadzieję, że samorząd wybrany w demokratycznych i powszechnych wyborach cieszył się będzie rzeczywistym poparciem i autorytetem.

Opracowały: A. Zgardzińska, A. Gniaź