Czytamy, bo lubimy… PDF Drukuj Email
środa, 01 listopada 2017 15:57

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych to wspaniała okazja, by propagować czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcić ich do sięgania po książki -  nie tylko z kanonu lektur szkolnych.

 

 

Zainspirowani tym wydarzeniem nauczyciele bibliotekarze zorganizowali w październiku konkursy czytelnicze dla szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego.

16 października 2017 roku uczniowie klas IV-VII szkoły podstawowej rywalizowali w konkursie „Czytam, bo lubię, i tym się chlubię”. Spośród dwudziestu trzech uczestników najlepsi okazali się: Michalina Nawrocka – klasa IVa, Filip Kaczorowski – klasa IVb, Szymon Mrozowicz – klasa IVe, Marcjanna Zapalska – klasa Vb, Małgorzata Staniszewska – klasa VIIa, Weronika Osial – klasa VIIa.

23 października 2017 roku pod hasłem „Mistrz pięknego czytania” został przeprowadzony konkurs dla gimnazjalistów i licealistów. Wzięło w nim udział jedenastu uczniów. Tytuł mistrza otrzymali: Klaudia Czerwińska – klasa IIC, Wiktoria Kowalska – klasa IIC, Kamil Gierada – klasa IIIB, Jakub Patyk – klasa I LO, Klaudia Połeć – klasa III LO, Agnieszka Płatek – klasa III LO.

30 października 2017 roku w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste zakończenie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i podsumowanie przeprowadzonych konkursów.

Uroczystość zaszczyciła swą obecnością wicedyrektor Barbara Janik. Z jej rąk laureaci otrzymali nagrody. Pani dyrektor powiedziała o ogromnej roli książki w życiu człowieka, o jej wpływie na wszechstronny rozwój każdego z nas. Nawiązała do słów z „Małego Księcia” Antonie de Saint- Exupery: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu”, odnosząc się do treści odnajdywanych w książkach. Wręczając pamiątkowe kubki powiedziała: „Kubek napełniacie, aby ugasić pragnienie. Teraz takim kubkiem niech będzie książka, która ugasi waszą chęć poznawania świata, nauczy wrażliwości”. Pani dyrektor serdecznie gratulowała zwycięzcom i wszystkim uczestnikom.

Nauczyciele bibliotekarze dziękują uczniom i ich nauczycielom języka polskiego.

Cieszy fakt, że wciąż są pasjonaci czytania, posiadający również dar niezwykłej interpretacji zarówno prozy, jak i poezji.

Do udziału w przyszłorocznej edycji konkursów zapraszają

 

Ewa Jędrzejewska, Bożena Goraj

Fot. Sylwester Banach