,,Szkoła pamięta” PDF Drukuj Email
poniedziałek, 28 października 2019 16:50

25 października 2019 r. uczniowie klasy 3a i 3b szkoły podstawowej włączyli się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Szkoła pamięta”, której celem jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia.

Uczniowie odwiedzili groby osób zasłużonych i cenionych w Ożarowie. Zapalili znicze na grobach nieznanych żołnierzy oraz zmarłych nauczycieli naszej szkoły. Dzieci pogłębiły swoją wiedzę na temat historii miasta, zwiedzając zabytki: kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa z przełomu XIX i XX wieku oraz drewnianą dzwonnicę z XVIII wieku. Ponadto uczniowie zwiedzili cmentarz żydowski z XVII wieku, na którym zachowało się w całości około 100 macew z XIX i początku XX wieku. Następnie pod Pomnikiem Niepodległościowym uczniowie posłuchali krótkiej historii o rodakach, którzy oddali życie za naszą ojczyznę.  Odwiedzili także kaplicę z początku XIX wiek, znajdującą się przy ulicy Mickiewicza, postawioną jako akt dziękczynny za ocalenie miasta od zarazy.

W ramach akcji uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające nasze miasto Ożarów, oraz przeprowadzili wywiady z mieszkańcami Ożarowa i okolic, którzy dzielili się z nimi swoimi wspomnieniami.

To była bardzo ciekawa lekcja historii o naszym pięknym mieście.

Monika Wnuk

Jadwiga Lis