ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI „U SZYLKI” PDF Drukuj Email
sobota, 09 listopada 2019 20:05

 

„Biało-czerwona flaga

powiewa na polskim niebie,

z nią w ręku nasi przodkowie

walczyli o wolność dla Ciebie”

101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie uczciła odśpiewaniem hymnu państwowego w ramach akcji „Szkoła do Hymnu” oraz spektaklem patriotycznym w wykonaniu uczniów klasy Ib szkoły podstawowej.

Wspaniałe widowisko słowno-muzyczno-taneczne najmłodsi przygotowali pod kierunkiem nauczycieli: Beaty Kryj i Doroty Rafałkowskiej. Apel był poświęcony ojczyźnie i wolności. Pierwszoklasiści przeprowadzili widzów przez wszystkie ważne etapy walki o wolność. Wspomnieli o: powstaniu kościuszkowskim, Legionach Polskich, powstaniu listopadowym, powstaniu styczniowym, I wojnie światowej. Na tablicy wykonawcy umieścili flagę i godło oraz napisy kojarzące się z Polską i patriotyzmem – tym dawnym i tym dzisiejszym: 123 lata niewoli, rozbiory, „Mazurek Dąbrowskiego”, odwaga, powstania, 1918, przywiązanie, poświęcenie. W dziecięcych słowach i wzruszających piosenkach ożyły wydarzenia, które miały miejsce ponad 100 lat temu. Wspaniałym elementem przedstawienia był zatańczony przez pierwszoklasistów polonez. Na koniec dyrektor Katarzyna Swacha poprowadziła uczniów pod popiersie patrona szkoły Edwarda Szylki, gdzie dzieci umieściły czerwone róże. Warto zastanowić się nad słowami wypowiedzianymi przez młodych artystów, że historia to nasze korzenie, tradycja i o tym nie wolno nam zapomnieć.

 

 

Ewa Jędrzejewska