Dostrzegaj człowieka a nie wózek inwalidzki PDF Drukuj Email
piątek, 29 listopada 2019 17:03

Dnia 3 grudnia każdego roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Kilka dni wcześniej w MGOK młodzież z ZSO im. E. Szylki i grupa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Ożarowie wystąpiła na scenie w programie edukacyjnym "Tacy sami". Autorka scenariusza, pani Beata Waśniewska, zwróciła uwagę widzów na to, że bez względu na stan zdrowia i sprawność fizyczną lub jej brak, wszyscy ludzie mają prawo do szczęścia i realizowania życiowych ambicji i marzeń.

 

 

Przedstawiono uczniom filmowe sylwetki niezwykłych niepełnosprawnych i ich dokonania (Janinę Ochojską, Jana Melę, Joannę Mazur, Stanisława Kmiecika). Dużym zainteresowaniem cieszyły się sportowe zmagania i osiągnięcia Polaków na paraolimpiadach.

Wzruszający był monolog najmłodszej Dominiki, która opowiedziała o samotności i cierpieniu fizycznym osób na wózkach inwalidzkich. Łzy wycisnął wywiad z aktorką Anną Dymną, założycielką fundacji "Mimo wszystko" w Krakowie.

Uczniowie klas: 8a, 8b, 7a i 6d wskazywali bariery architektoniczne i społeczne, utrudniające funkcjonowanie niepełnosprawnym. Apelowali do widowni o właściwe postawy, do czego przyłączyły się panie: Barbara Banajska i Beata Waśniewska.