Gimnazjum w teatrze PDF Drukuj Email
niedziela, 17 kwietnia 2011 15:16

Uczniowie Gimnazjum w teatrze - to jedno z działań zaplanowanych w ramach realizacji projektu społecznego pt.: "Dzień dobry KULTURO".

6 kwietnia 2011 roku grupa 48 uczniów wraz z opiekunami udała się na spektakl pt.: "Romeo i Julia" do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Wybór sztuki nie był przypadkowy. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w teatrze, więc należało właściwie zapoczątkować tę "przygodę". Pomysł okazał się absolutnie trafiony.

 

Już pierwsze chwile w budynku teatralnym wzbudziły ogromne emocje. Od momentu wejścia do teatru wszyscy czuli atmosferę dostojności i powagi. Eleganckie stroje uczniów doskonale wpisywały się w ten niecodzienny klimat.

"Romeo i Julia" - tragiczna historia pary młodych ludzi, którym na drodze do szczęścia stanęły waśnie rodowe - to sztuka, którą warto zobaczyć.

Reżyser, Julia Wernio skorzystała z przekładu Jerzego Sito posługującego się współczesnym językiem, co uczyniło takst zrozumiałym dla młodego odbiorcy.

Wielkim atutem przedstawienia były piękne kostiumy w różnych stylach, ciekawe eksperymenty sceniczne i dynamiczne sceny taneczne (choreografię opracowała Elżbieta Szlufik-Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca).

Współczesność i dynamikę spektaklu podkreśliło doskonałe opracowanie muzyczne Marzeny Ciuły-Szczerskiej, która stworzyła niejako filmową ścieżkę dźwiękową do przedstawienia teatralnego.

Uczniowie byli jednak zachwycenia przede wszystkim wspaniałą grą aktorską (Romeo - Maciej Pesta, Julia - Dagna Dywicka) i pełną niezwykłych zwrotów akcją. Aktorzy w każdej chwili zaskakiwali niesamowitymi pomysłami i rozwiązaniami, a jedne intrygi pociągały za sobą wiele kolejnych.

Projekt "Dzień dobry KULTURO" ma na celu zapoznanie uczniów ze sztuką teatralną na żywo, wprowadzenie w atmosferę prawdziwej sceny i widowni, uwrażliwienie na fakt samego pobytu w teatrze, z czym wiąże się właściwy strój czy też zachowanie. To świetnie, że udało nam się zabrać młodzież na tak doskonałą sztukę. Wielu uczniów już w drodze powrotnej z Kielc dopytywało się o kolejne wyjazdy do teatru. Będziemy je organizować! - stwierdzili opiekunowie gimnazjalistów.

Anna Zgardzińska