Gimnazjaliści z Szylki kochają TEATR PDF Drukuj Email
piątek, 25 października 2013 06:54

   Uczniowie Gimnazjum w teatrze - to jedno z działań zaplanowanych w ramach realizacji projektu społecznego pt.: "Dzień dobry, KULTURO" opracowanego w roku szkolnym 2010/2011 przez opiekunki SU Gimnazjum Annę Zgardzińską i Milenę Budkowską. Projekt "Dzień dobry, KULTURO" miał na celu zapoznać uczniów ze sztuką teatralną na żywo, wprowadzić w atmosferę prawdziwej sceny i widowni, uwrażliwić na fakt samego pobytu w teatrze, z czym wiąże się właściwy strój czy też zachowanie.

   Pierwszy wyjazd do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na spektakl „Romeo i Julia” zorganizowano 6 kwietnia 2011 roku. Wybór sztuki nie był przypadkowy. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w teatrze, więc należało właściwie zapoczątkować tę "przygodę". Pomysł okazał się absolutnie trafiony.

   To już czwarty rok organizowania wyjazdów do teatru. Uczniowie oglądali spektakle w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach, w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Radomiu i Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Za każdym razem chwile w budynku teatralnym wzbudzają ogromne emocje. Od momentu wejścia do teatru wszyscy czują atmosferę dostojności i powagi. Eleganckie stroje uczniów doskonale wpisują się w ten niecodzienny klimat.

   18 października 2013 roku 42 gimnazjalistów ZSO im. E. Szylki w Ożarowie obejrzało adaptację epopei narodowej Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”, tym razem na scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Młodzież mogła porównać oryginalne dzieło z wizją reżyserki Ireny Jun, która  przedstawiła najistotniejsze wątki utworu w sposób zrozumiały dla młodego widza. Aktorzy wcieleni w role legendarnych bohaterów „częstowali” doskonałą, profesjonalną grą na scenie. Ukazane zostały zarówno spory, kłótnie, jak i zabawy oraz wątki miłosne przeplatające się z potraktowanym z szacunkiem wątkiem patriotycznym. Widzów, którzy na początku słysząc inwokację myśleli, że sztuka będzie przewidywalna, czekało zaskoczenie. Tadeusz wraz z Wojskim „wyrapowali” piękną polszczyzną mistrza, co zaskoczyło uczniów przygotowanych na tradycyjne przedstawienie dzieła. Nie zabrakło też perełek słownych, humoru i współczesnych odniesień. Wszystko ponad to zrobione było z rozmachem, z piękną muzyką w tle i w strojach z epoki.

   Taki niekonwencjonalny i nieoczywisty sposób przedstawienia wielkiego dzieła na scenie okazał się dla gimnazjalistów niezwykle ciekawy. Odmieniło to ich punkt widzenia – spektakl nie tylko uczy, ale i bawi.

   Po raz kolejny uczniowie byli zachwyceni wizytą w teatrze i już w drodze powrotnej dopytywali o kolejny spektakl. To dla nas, organizatorek i opiekunek wyjazdów, najlepsze potwierdzenie faktu, że gimnazjaliści kochają TEATR.


Anna Zgardzińska
Milena Budkowska