Niezapomniana lekcja historii PDF Drukuj Email
wtorek, 30 września 2014 14:59

24 września 2014 roku grupa 47 gimnazjalistów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie obejrzała w Kinie Helios w Kielcach film pt.: „Miasto 44”.

 

Dramat wojenny Jana Komasy opowiada językiem współczesnego kina o jednym z najbardziej dramatycznych epizodów w historii Polski. Nie jest to jednak film historyczny, ani dokumentalny o przebiegu Powstania Warszawskiego, lecz zrealizowana z ogromnym rozmachem opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. „Miasto 44” to film o odwadze, poświęceniu, młodości i miłości. Bohaterowie przechodzą krwawy szlak – od Woli, przez Starówkę i Śródmieście, po Czerniaków - a ich uczucia zostają wystawione na najcięższą próbę, w obliczu grozy i okrucieństwa wojny, w apokaliptycznej scenerii płonącej Warszawy.

Podczas projekcji filmu uczniom towarzyszyły prawdziwe emocje. Z zapartym tchem obserwowali koszmar uczestników powstania. W kinie panowała absolutna cisza. Podobnie było tuż po zakończeniu seansu.

Film „Miasto 44” wywarł na wszystkich ogromne wrażenie i zmusił do refleksji - był wstrząsającą lekcją historii, o której nie da się zapomnieć.


Anna Zgardzińska
Milena Budkowska
(opiekunki  SU Gimnazjum)