"Szkoła Dialogu" PDF Drukuj Email
wtorek, 28 października 2014 14:16

We wrześniu trzydziestoosobowa grupa uczniów gimnazjum i liceum ogólnokształcącego naszej szkoły przystąpiła do udziału w jesiennej edycji programu edukacyjnego "Szkoła Dialogu". Jest on przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami i otrzymał honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej.

 

Głównym celem programu jest pogłębianie wiedzy uczniów na temat przedwojennej obecności Żydów w naszej miejscowości oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy lokalnej społeczności. Znajomość wspólnej polsko-żydowskiej historii to klucz do łamania fałszywych stereotypów i uprzedzeń w czasach otwartego i coraz bardziej wielokulturowego społeczeństwa.

W ramach programu młodzież wzięła udział w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez trenerki Forum: Annę Desponds i Weronikę Romanik. Uczniowie otrzymali wskazówki, które pomogą im samodzielnie eksplorować historię Ożarowa i uzupełniać wiedzę na temat nieobecnej już w naszym mieście społeczności żydowskiej.

Uczniowie, zmotywowani do pracy badawczej przez doświadczone trenerki, pracują obecnie nad przygotowaniem projektu (interaktywnej wycieczki), upamiętniającego lokalną przedwojenną społeczność żydowską. Cała grupa uczestniczyła już w spacerze ulicami starej części Ożarowa, mającym na celu odnalezienie materialnych śladów obecności Żydów, oraz w akcji porządkowania cmentarza żydowskiego.

Projekt weźmie udział w konkursie, którego rozstrzygnięcie nastąpi podczas uroczystej gali Szkoły Dialogu.

Anna Gniaź i Anna Zgardzińska
(szkolne koordynatorki projektu)
Zdjęcia z warsztatów, udostępnione przez Forum Dialogu
(autorki zdjęć: Weronika Romanik, Anna Desponds)
Zdjęcia ze spaceru i porządkowania cmentarza: Anna Zgardzińska