American Dream PDF Drukuj Email
wtorek, 14 września 2010 21:14

Cała społeczność szkolna w pierwszych dniach września wciąż jeszcze żyje wrażeniami  z wakacji. Dla dwójki naszych uczniów tegoroczne wspomnienia wakacyjne zapiszą się w pamięci na dłużej niż zwykle, bo oznaczały pierwszą w życiu podróż za Atlantyk i niemal miesięczny pobyt w USA.

 

Uczennica klasy III gimnazjum - Ela Raczyńska i Paweł Mosek - pierwszoklasista liceum ogólnokształcącegow ZSO im. Edwarda Szylki w Ożarowie znaleźli się w szesnastoosobowej grupie klubowiczów 4H z całej Polski, która w dniach 1 - 25 lipca 2010 r. uczestniczyła w projekcie wymiany z Penn State University w Pensylwanii. Cała grupa, pod opiekuńczymi skrzydłami Pani Anny Gniaź - nauczycielki języka angielskiegow ZSO im. Edwarda Szylki w Ożarowie i Pani Katarzyny Droździel z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, przeżyła ponad trzy pełne wrażeń tygodnie za oceanem.

Młodzież trafiła do amerykańskich rodzin, gdzie miała niepowtarzalną szansę szlifowania języka angielskiego i uczestniczenia w codziennym życiu swoich amerykańskich rówieśników. Pobyt był też okazją do porównania i wymiany doświadczeń związanych z działalnościa klubów 4H w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Przede wszystkim jednak przybliżaliśmy sobie nawzajem własne kraje, ich kulturę i obyczaje. Ela i Paweł świetnie odnaleźli się w nowej dla siebie sytuacji.

W pamięci polskich uczestników wymiany z pewnością trwale zapisze się amerykańska otwartość, optymizm i sposób patrzenia na każdy dzień jako źródło nieograniczonych możliwości. Najbardziej cieszymy się ze wszystkich znajomości i przyjaźni, jakie udało się nawiązać. Zapamiętamy też wydarzenia, miejsca i ikony amerykańskiej kultury, znane nam do tej pory głównie z filmów obchody Święta NIepodległości, mecz baseballowy czy dyskotekę przy muzyce country. Niektórzy zatęsknią za hamburgerami na śniadanie, frytkami na lunch, a nawet smakiem masła orzechowego :) !

Niewątpliwie największe wrażenie wywarła na wszystkich wycieczka do New York City. Jeden dzień w tej metropolii pozostawił duży niedosyt i tylko zaostrzył apetyt na to, aby kiedyś jeszcze tam wrócić. Udało nam się popłynąć promem na Liberty Island i zobaczyć z bliska Statuę Wolności - symbol niezależności i nowego, lepszego życia dla milionów imigrantów. Zwiedziliśmy również Ellis Island i Muzeum Imigracji. Spacerowaliśmy ulicami Manhattanu, wypatrując z zadartymi głowami skrawków nieba pomiędzy szczytami wieżowców oraz urokliwymi ścieżkami Central Parku. Pożegnały nas światła neonów na Times Square i bilbordy teatrów na Broadwayu.

Mamy nadzieję, że nam z kolei udało się przybliżyć Amerykanom Polskę i jej bogactwo kulturowe. Okazją do tego był Dzień Plski, podczas którego pokazywaliśmy prezentacje multimedialne o naszym kraju, jego historii, współczesności i atrakcjach turystycznych. Szczególnie ciekawie udało nam się  przedstawić naszą "małą ojczyznę" - region świętokrzyski. Było to możliwe dzięki materiałom promocyjnym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Piękne albumy, płyty DVD, przewodniki turystyczne oraz kukiełki świętokrzyskich czarownic cieszyły się dużym zainteresowaniem i zostały rozdane jako nagrody w konkursie wiedzy o Polsce. Amerykańscy uczestnicy spotkania mieli szansę degustacji polskiego rosołu i pierogów, przygotowanych na tę okazję przez naszą wszechstronnie, w tym także kulinarnie, uzdolniona młodzież.

Możliwość wyjazdu i niezapomnianiej przygody zawdzięczamy działającemu prężnie i mającemu na swoim koncie wiele spektakularnych sukcesów klubowi 4H "Iskra" pod kierownictwem nauczycielki naszej szkoły Pani Ewy Gumuły i Pana Mariana Susa - dyrektora MGOK w Ożarowie. Przede wszystkim jednak jesteśmy  wdzięczni dyrektor szkoły - Pani Alicji Różańskiej Cembrowskiej za znalezienie sponsorów, których hojne datki umożliwiły nasz wyjazd i miesięczny pobyt w USA.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom:

Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego

Staroście Powiatu Opatowskiego

Prezesowi Zarządu Grupy OŻARÓW S.A.

Prezesowi firmy Mo-Bruk J. Mokrzycki sp. k.

Firmie Skup i Sprzedaż Surowców Wtórnych, Usługi Transportowe Pana Ł. Tarłowskiego

Prezesowi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim

Autor: Anna Gniaź