„Czytam, bo lubię…”, czyli promujemy czytelnictwo PDF Drukuj Email
czwartek, 05 listopada 2015 15:41

W ubiegłym roku szkolnym Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie przystąpiła do rządowego programu „Książki naszych marzeń”.

Po spełnieniu szeregu wymogów formalnych placówka otrzymała na zakup książek do biblioteki szkolnej wsparcie finansowe ze środków zewnętrznych oraz – dzięki pomocy dyrekcji szkoły – dofinansowanie ze środków własnych.

Głównym założeniem programu „Książki naszych marzeń” jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Form zachęcania do czytania jest wiele.
Pierwszą okazją ku temu stał się – wspólny z uczniami – wybór tytułów książek, których tematyka budzi zainteresowanie przyszłych czytelników.

Nauczyciele bibliotekarze do promocji czytelnictwa wykorzystali również, obchodzony w październiku, Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Dla uczniów klas IV – VI został zorganizowany konkurs pod hasłem „Czytam, bo lubię, i tym się chlubię”. Ciesząca się dużym zainteresowaniem impreza wyłoniła zwycięzców:
I miejsce – Krzak Jakub – klasa IVc
II miejsce – Tomaszewska Julia – klasa IVc
III miejsce – Heba Wiktoria – klasa Va, Kosmala Oliwia – klasa VIb.

Gimnazjaliści wzięli udział w konkursie „Mistrz pięknego czytania”, w którym dwa równorzędne pierwsze miejsca zajęli: Ożóg Krzysztof – klasa IIA i Połeć Natalia – klasa IIIB.

Uroczyste podsumowanie obu imprez czytelniczych odbyło się z udziałem pań wicedyrektor: Katarzyny Swacha i Barbary Janik, które wręczyły nagrody laureatom trzech pierwszych miejsc. Pozostali uczestnicy konkursów również otrzymali drobne upominki z rąk nauczycieli bibliotekarzy: Ewy Jędrzejewskiej i Bożeny Goraj.

Wicedyrektor Barbara Janik pięknie mówiła o: przyjemności płynącej z obcowania z książką, wrażeniach wywoływanych szelestem przewracanych kartek, wiedzy zdobywanej dzięki czytaniu. Odniosła się również do wiersza Zbigniewa Herberta „Podróż do Krakowa”, gorąco polecając uczniom przeczytanie utworu.

Cieszy fakt, że wciąż są pasjonaci czytania, posiadający również dar niezwykłej interpretacji zarówno prozy, jak i poezji.

Nauczyciele bibliotekarze