DRODZY RODZICE! PDF Drukuj Email
czwartek, 04 lutego 2016 18:55

Zwracamy się do Was jako nauczyciele bibliotekarze, ale również jako rodzice. Bo dla nas – nauczycieli i dla nas – rodziców niezmiernie ważne jest, by każde dziecko wyrosło na człowieka mądrego, otwartego na ludzi, samodzielnego i dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie.

Jesteśmy pewni, że Wy, Rodzice, też tego pragniecie dla swych dzieci. Nic nie zastąpi dziecku dobrych chwil z rodziną: obecności mamy i taty, ich ciepła i wsparcia. To Wy, poprzez rozmowy i własny przykład, budujecie dobre dzieciństwo i szczęśliwą przyszłość Waszych dzieci. Zachęcamy Was, aby jednym ze sposobów kształtowania młodego człowieka stało się wspólne czytanie. Pamiętacie chwile, gdy czytaliście maluszkowi, potem razem oglądaliście ilustracje, rozmawialiście o bohaterach, nieco później słuchaliście, jak dziecko czyta Wam? Zawsze można powrócić do tego i sprawić, by czytanie stało się nawykiem. Może na początku nie będzie łatwo, zwłaszcza w przypadku nieco starszych dzieci. Ale przecież to Wy najlepiej znacie swoje dzieci, macie życiową mądrość i doświadczenie, i na pewno znajdziecie sposób, by zachęcić własne pociechy do czytania. Wystarczy codziennie poświęcić na wspólne, głośne czytanie z dziećmi 20 minut. Bo czytanie rozbudza wyobraźnię, dostarcza emocji, poszerza wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań, ułatwia naukę w szkole. Rodzice, czytając z dziećmi, wspólnie z nimi spędzają czas, wzmacniają więzi i wzajemne zaufanie. Pragniemy, aby nasza prośba skierowana do Was, Rodzice, stała się zachętą do działania. A my chętnie wesprzemy Was w doborze odpowiedniej książki. Wybierać można spośród 162 książek – nowych, pięknych, spoza lektury szkolnej. Wszystkie zostały zakupione w ramach rządowego programu „Książki naszych marzeń” z uwzględnieniem sugestii rodziców i uczniów.

Nauczyciele bibliotekarze: Ewa Jędrzejewska, Bożena Goraj